niedziela, 4 października 2015

Łukasz Bukowiecki: Miasto-ogród Muzeum

Pomysły na tę stronę kiełkowały od dawna. Do jej uruchomienia w obecnym kształcie skłonił mnie ostatecznie początek nowego roku akademickiego, choć zdaję sobie sprawę, że to pretekst tak dobry jak każdy inny.

Strona wyrasta z bloga, którego wiosną 2013 roku założyłem dla uczestników prowadzonego w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego warsztatu "Warszawa - muzea - historia kultury". Archiwalne wpisy zbierają kilka mniej lub bardziej przenikliwych obserwacji z Nocy Muzeów 2013. Zachowałem je - poza ich niewątpliwym walorem dokumentacyjnym - także z tego powodu, że ich lektura pozwala uchwycić kilka wyróżników podejścia, które towarzyszyło nam na zajęciach i które chciałbym tutaj zachować: czytanie narracji przygotowanych przez instytucje przez pryzmat praktyk ich odbiorców, powiązanie kwestii muzealnych z miejskimi, połączenie analizy szczegółowej z refleksją ogólną.

Nowalijką w tym cyfrowym ogrodzie są (będą) podstrony związane z moją dotychczasową i przyszłą działalnością na uczelni i poza nią. Blogowa część strony, obecnie nazwana Forum, też będzie jednak kontynuowana i rozwijana. Chciałbym, żeby służyła wymianie myśli i doświadczeń związanych z tematyką muzealną i wokółmuzealną. Na łamy zapraszam nie tylko kolejne roczniki studentów i absolwentów kulturoznawstwa, ale też wszystkich zainteresowanych - ze świata akademickiego, z branży muzealnej, z firm przewodnickich, z ruchów miejskich, z mediów lokalnych, jak i spoza jednoznacznie zdefiniowanych "sektorów". Na początku pewnie najwięcej będzie moich własnych wpisów, tym bardziej, że mam kilka "zaległych" tematów, które także chciałbym poruszyć.

PS. Od tego momentu przyjmijmy zasadę, że niepodpisane posty na Forum są mojego autorstwa.