czwartek, 19 listopada 2015

Planowanie czasu i przestrzeni

Nie pierwszy raz jesień stawia mnie przed radykalnym wyborem: pisać czy uczestniczyć? Zawsze podziwiałem diarystów za ich dyscyplinę w dzieleniu życia na czas do opisania i czas opisywania, a zwłaszcza za łączenie obu tych czasów: mieli tak bardzo wiele do powiedzenia, a zarazem mieli czas, żeby o tym powiedzieć.

U mnie bywa różnie. Ostatnio głównym moim zajęciem nie jest nawet uczestniczenie (choć to też), ale pisanie czego innego i gdzie indziej, m.in. dla "Res Publiki" o powyborczych porządkach w polskiej kulturze.

Jesienna kumulacja deadline'ów na zamówione teksty trwa. Wystawa "Spór o odbudowę" (trwała do 11.11.), moja zaduszkowa wizyta na grobie Stanisława Lorentza na cmentarzu ewangelickim (2.11.),  pierwsze spotkanie z cyklu "Muzea a wspólnota" zainicjowanego przez IKP UW i MSN (26.10), wykład Pauli dos Santos o iberoamerykańskiej muzeologii społecznej w ramach Laboratorium Muzeum ze wsparciem wolskiego i praskiego oddziału Muzeum Warszawy (24.10), a także wystawa "Trasa M-Z" w Muzeum Narodowym (trwała do 18.10.) - muszą zaczekać na lepszy czas dla pisań niezamówionych, a ja muszę postanowić coś noworocznego w związku z zarządzaniem sobą w czasie.

Tymczasem najbliższe dwa dni zapowiadają się konferencyjnie. Instytut Badań Literackich PAN i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina organizują konferencję pod obiecującym tytułem "Refleksja humanistyczna w planowaniu przestrzennym". W programie m.in. prof. Ewa Rewers o topofilii, prof. Waldemar Baraniewski o modernizacji modernizmu, prof. Bohdan Jałowiecki o różnicach w spojrzeniu architektów i socjologów na miasto. Ponadto wystąpią uznani varsavianiści o niepodrabialnym stylu - Marek Ostrowski, Ryszard Mączewski i Jarosław Zieliński. Przed nami także spory korpus referatów nievarsavianistycznych, ale mimo to warszawskich, w tym też tych przygotowanych przez dr hab. Agnieszkę Karpowicz i dr. Igora Piotrowskiego z mojej macierzystej Pracowni Studiów Miejskich IKP. Już się cieszę również na referat prof. Wojciecha Tomasika o dawnych parkach rozrywki (foksalach), jak i na dużą panelową dyskusję o Pałacu Staszica i Pałacu Kultury (o tym ostatnim można, twierdzę, rozmawiać tak długo jak trzeba).

Natomiast drugiego dnia konferencji, w piątek 20.11, wraz z Maritą Albán Juárez z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zapraszam na naszą wspólną prezentację "Warszawa Chopina współcześnie – zarządzanie przeszłością w opowieściach przestrzennych".